š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Surly Krampus Frameset - 29", Steel, Chester Copperpot
The Krampus is the bike that started it all ā the plus-size movement that is. For 2017 the Krampus features Surlyās Gnot-Boost rear hub spacing of 145mm; compatible with Boost 148 x 12mm thru-axle 142 x 12mm thru-axle and 135mm quick-release hubs.100% Surly 4130 CroMoly steel frame and fork; double-butted main triangle and 44mm headtube New tube-set uses the same trumpet tubes found on 2017 Karate Monkey frame Gnot-Boost adjustable rear dropouts Internal dropper seatpost routing 30.9mm seat tube Designed to fit up to 29 x 3.0ā tires
| Rear Axle | 12mm Thru x 145mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 585, 610, 635, 660 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Chester Copperpot |
| Mfg Size | Large, Medium, Small, X-Large |
| Platform | Krampus |
| Wheel Size | 29+ |
| Defined Color | Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Surly Krampus Frameset - 29", Steel, Chester Copperpot
Surly Krampus Frameset - 29", Steel, Chester Copperpot
The Krampus is the bike that started it all ā the plus-size movement that is. For 2017 the Krampus features Surlyās Gnot-Boost rear hub spacing of 145mm; compatible with Boost 148 x 12mm thru-axle 142 x 12mm thru-axle and 135mm quick-release hubs.100% Surly 4130 CroMoly steel frame and fork; double-butted main triangle and 44mm headtube New tube-set uses the same trumpet tubes found on 2017 Karate Monkey frame Gnot-Boost adjustable rear dropouts Internal dropper seatpost routing 30.9mm seat tube Designed to fit up to 29 x 3.0ā tires
| Rear Axle | 12mm Thru x 145mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 585, 610, 635, 660 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Chester Copperpot |
| Mfg Size | Large, Medium, Small, X-Large |
| Platform | Krampus |
| Wheel Size | 29+ |
| Defined Color | Brown |
Select Size
From $1,099.00
Surly Krampus Frameset - 29", Steel, Chester Copperpotā
$1,099.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Krampus is the bike that started it all ā the plus-size movement that is. For 2017 the Krampus features Surlyās Gnot-Boost rear hub spacing of 145mm; compatible with Boost 148 x 12mm thru-axle 142 x 12mm thru-axle and 135mm quick-release hubs.100% Surly 4130 CroMoly steel frame and fork; double-butted main triangle and 44mm headtube New tube-set uses the same trumpet tubes found on 2017 Karate Monkey frame Gnot-Boost adjustable rear dropouts Internal dropper seatpost routing 30.9mm seat tube Designed to fit up to 29 x 3.0ā tires
| Rear Axle | 12mm Thru x 145mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 585, 610, 635, 660 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Chester Copperpot |
| Mfg Size | Large, Medium, Small, X-Large |
| Platform | Krampus |
| Wheel Size | 29+ |
| Defined Color | Brown |












