š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Surly Midnight Special Bike - 700c, Steel, Fool's Gold
The Midnight Special is an endurance road bike designed to provide comfort and speed on those all-day rides that extend well beyond fresh pavement. It excels on pot-holed deteriorating pavement and the occasional long stretch of gravel. The Midnight Specialās 700c tires eat up road chatter and absorb all the bumps in the road for a much more comfortable ride. 100% Surly Chromoly frame main triangle is double-butted; 1-1/8" threadless Chromoly fork Rack fender and three sets of water bottle mounts Flat-Mount disc brakes 44mm head tube Tire Clearance: 27.5 x 2.35" (w/o fenders) 700c x 42mm (w/o fenders) 650b x 50 (w/ fenders) 700c x 38mm (w/ fenders)
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 500, 520, 540, 555, 570, 585, 605, 625 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Color | Fool's Gold |
| Mfg Size | 40, 46, 50, 54, 56, 58, 60, 64 |
| Platform | Midnight Special |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Gold |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Surly Midnight Special Bike - 700c, Steel, Fool's Gold
Surly Midnight Special Bike - 700c, Steel, Fool's Gold
The Midnight Special is an endurance road bike designed to provide comfort and speed on those all-day rides that extend well beyond fresh pavement. It excels on pot-holed deteriorating pavement and the occasional long stretch of gravel. The Midnight Specialās 700c tires eat up road chatter and absorb all the bumps in the road for a much more comfortable ride. 100% Surly Chromoly frame main triangle is double-butted; 1-1/8" threadless Chromoly fork Rack fender and three sets of water bottle mounts Flat-Mount disc brakes 44mm head tube Tire Clearance: 27.5 x 2.35" (w/o fenders) 700c x 42mm (w/o fenders) 650b x 50 (w/ fenders) 700c x 38mm (w/ fenders)
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 500, 520, 540, 555, 570, 585, 605, 625 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Color | Fool's Gold |
| Mfg Size | 40, 46, 50, 54, 56, 58, 60, 64 |
| Platform | Midnight Special |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Gold |
Select Size
From $874.65
Original: $2,499.00
-65%Surly Midnight Special Bike - 700c, Steel, Fool's Goldā
$2,499.00
$874.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Midnight Special is an endurance road bike designed to provide comfort and speed on those all-day rides that extend well beyond fresh pavement. It excels on pot-holed deteriorating pavement and the occasional long stretch of gravel. The Midnight Specialās 700c tires eat up road chatter and absorb all the bumps in the road for a much more comfortable ride. 100% Surly Chromoly frame main triangle is double-butted; 1-1/8" threadless Chromoly fork Rack fender and three sets of water bottle mounts Flat-Mount disc brakes 44mm head tube Tire Clearance: 27.5 x 2.35" (w/o fenders) 700c x 42mm (w/o fenders) 650b x 50 (w/ fenders) 700c x 38mm (w/ fenders)
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 500, 520, 540, 555, 570, 585, 605, 625 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Color | Fool's Gold |
| Mfg Size | 40, 46, 50, 54, 56, 58, 60, 64 |
| Platform | Midnight Special |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Gold |
















