š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Teravail Cannonball Tire - 650b x 47 Tubeless Folding Tan Durable Fast Compound
Cannonball is a go-to gravel race tire for normal conditions. The tread pattern features a directional tight-knit center tread that sheds dirt and debris to decrease rolling resistance and side knobs for effective cornering traction. Cannonball is built for all-around gravel riders and racers.
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 47 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 70 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Teravail Cannonball Tire - 650b x 47 Tubeless Folding Tan Durable Fast Compound
Teravail Cannonball Tire - 650b x 47 Tubeless Folding Tan Durable Fast Compound
Cannonball is a go-to gravel race tire for normal conditions. The tread pattern features a directional tight-knit center tread that sheds dirt and debris to decrease rolling resistance and side knobs for effective cornering traction. Cannonball is built for all-around gravel riders and racers.
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 47 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 70 |
$25.55
Original: $73.00
-65%Teravail Cannonball Tire - 650b x 47 Tubeless Folding Tan Durable Fast Compoundā
$73.00
$25.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cannonball is a go-to gravel race tire for normal conditions. The tread pattern features a directional tight-knit center tread that sheds dirt and debris to decrease rolling resistance and side knobs for effective cornering traction. Cannonball is built for all-around gravel riders and racers.
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 47 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 70 |












