š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Vittoria e-Randonneur Tire - 700c Clincher Wire, Black/Reflective G2.0
This e-bike specific version maximizes range and extends battery life while delivering the dependable performance you expect. Reflective sidewall stripe increases your visibility for oncoming motorists while the reinforced casing eliminates punctures.Hard-working hard-wearing tire built for clocking up big mileage The ideal tire for city riding and touring even in semi-wet conditions Graphene 2.0 compound reduces rolling resistance increasing range and battery life
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 670, 800, 970 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 37, 42, 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 700 x 35, 700 x 40, 700 x 48 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Vittoria e-Randonneur Tire - 700c Clincher Wire, Black/Reflective G2.0
Vittoria e-Randonneur Tire - 700c Clincher Wire, Black/Reflective G2.0
This e-bike specific version maximizes range and extends battery life while delivering the dependable performance you expect. Reflective sidewall stripe increases your visibility for oncoming motorists while the reinforced casing eliminates punctures.Hard-working hard-wearing tire built for clocking up big mileage The ideal tire for city riding and touring even in semi-wet conditions Graphene 2.0 compound reduces rolling resistance increasing range and battery life
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 670, 800, 970 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 37, 42, 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 700 x 35, 700 x 40, 700 x 48 |
| Tire Type | Clincher |
Select Size
From $62.99
Vittoria e-Randonneur Tire - 700c Clincher Wire, Black/Reflective G2.0ā
$62.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This e-bike specific version maximizes range and extends battery life while delivering the dependable performance you expect. Reflective sidewall stripe increases your visibility for oncoming motorists while the reinforced casing eliminates punctures.Hard-working hard-wearing tire built for clocking up big mileage The ideal tire for city riding and touring even in semi-wet conditions Graphene 2.0 compound reduces rolling resistance increasing range and battery life
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 670, 800, 970 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 37, 42, 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 700 x 35, 700 x 40, 700 x 48 |
| Tire Type | Clincher |















