🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Vittoria Roadster Tire - Clincher Wire, Black
The Roadster is a long-lasting tire featuring a motorcycle-inspired tread pattern for excellent traction lateral grip and rolling efficiency. Pronounced grooves accent the semi-slick design and maintain maximum surface area on the road for dependable grip and durability.
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 650, 720 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 38 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.50, 29 x 1.50 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Vittoria Roadster Tire - Clincher Wire, Black
Vittoria Roadster Tire - Clincher Wire, Black
The Roadster is a long-lasting tire featuring a motorcycle-inspired tread pattern for excellent traction lateral grip and rolling efficiency. Pronounced grooves accent the semi-slick design and maintain maximum surface area on the road for dependable grip and durability.
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 650, 720 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 38 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.50, 29 x 1.50 |
| Tire Type | Clincher |
Select Tire Size
From $34.99
Vittoria Roadster Tire - Clincher Wire, Black—
$34.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Roadster is a long-lasting tire featuring a motorcycle-inspired tread pattern for excellent traction lateral grip and rolling efficiency. Pronounced grooves accent the semi-slick design and maintain maximum surface area on the road for dependable grip and durability.
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 650, 720 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 38 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.50, 29 x 1.50 |
| Tire Type | Clincher |












