š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
WHISKY No.9 30w Rim - Disc, Matte Carbon, 28H
The No.9 30w rims are the most versatile performance rims offered by Whisky. A 24mm internal width works well with tires from wide and plus road tires to full-on mountain bike tires. This rim is available in both 650b/27.5ā and 700c/29ā sizes so thereās one to fit any bike in your stable. The rims feature hookless beads designed for easy tubeless set up and impact resistance. Light and wide they offer great performance and versatility.Designed to be used with spoke nipple washers Recommended weight limit 240lbs
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 24 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 557, 593.78 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 355, 400 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

WHISKY No.9 30w Rim - Disc, Matte Carbon, 28H
WHISKY No.9 30w Rim - Disc, Matte Carbon, 28H
The No.9 30w rims are the most versatile performance rims offered by Whisky. A 24mm internal width works well with tires from wide and plus road tires to full-on mountain bike tires. This rim is available in both 650b/27.5ā and 700c/29ā sizes so thereās one to fit any bike in your stable. The rims feature hookless beads designed for easy tubeless set up and impact resistance. Light and wide they offer great performance and versatility.Designed to be used with spoke nipple washers Recommended weight limit 240lbs
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 24 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 557, 593.78 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 355, 400 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Select Size
From $450.00
WHISKY No.9 30w Rim - Disc, Matte Carbon, 28Hā
$450.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The No.9 30w rims are the most versatile performance rims offered by Whisky. A 24mm internal width works well with tires from wide and plus road tires to full-on mountain bike tires. This rim is available in both 650b/27.5ā and 700c/29ā sizes so thereās one to fit any bike in your stable. The rims feature hookless beads designed for easy tubeless set up and impact resistance. Light and wide they offer great performance and versatility.Designed to be used with spoke nipple washers Recommended weight limit 240lbs
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 24 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 557, 593.78 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 355, 400 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |












