š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
WHISKY No.9 84W Rim - 26" Disc Matte Carbon 32H
Fatbikers itching to upgrade to carbon wheels just might hit the jackpot with the No.9 84w rim. Attacking the middle ground between our 70w and 100w rims the 84mm internal rim width gets along nicely with 4ā5ā tires so riders can enjoy a wide solid footprint. A reinforced large radius rim wall edge adds strength and durability while a narrower spoke grouping helps cut weight. With double-wall construction and a convex rim profile to shed snow sand and other soft surfaces the 84w rim offers versatility for all-season riding.Designed to be used with spoke nipple washers Recommended weight limit 240lbs 30psi max tire pressure For tires 4ā5" wide
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 84 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 508.97 with washers |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Matte Carbon |
| Weight | 680 |
| Wheel Size | 26" Fat |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

WHISKY No.9 84W Rim - 26" Disc Matte Carbon 32H
WHISKY No.9 84W Rim - 26" Disc Matte Carbon 32H
Fatbikers itching to upgrade to carbon wheels just might hit the jackpot with the No.9 84w rim. Attacking the middle ground between our 70w and 100w rims the 84mm internal rim width gets along nicely with 4ā5ā tires so riders can enjoy a wide solid footprint. A reinforced large radius rim wall edge adds strength and durability while a narrower spoke grouping helps cut weight. With double-wall construction and a convex rim profile to shed snow sand and other soft surfaces the 84w rim offers versatility for all-season riding.Designed to be used with spoke nipple washers Recommended weight limit 240lbs 30psi max tire pressure For tires 4ā5" wide
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 84 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 508.97 with washers |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Matte Carbon |
| Weight | 680 |
| Wheel Size | 26" Fat |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
$192.50
Original: $550.00
-65%WHISKY No.9 84W Rim - 26" Disc Matte Carbon 32Hā
$550.00
$192.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fatbikers itching to upgrade to carbon wheels just might hit the jackpot with the No.9 84w rim. Attacking the middle ground between our 70w and 100w rims the 84mm internal rim width gets along nicely with 4ā5ā tires so riders can enjoy a wide solid footprint. A reinforced large radius rim wall edge adds strength and durability while a narrower spoke grouping helps cut weight. With double-wall construction and a convex rim profile to shed snow sand and other soft surfaces the 84w rim offers versatility for all-season riding.Designed to be used with spoke nipple washers Recommended weight limit 240lbs 30psi max tire pressure For tires 4ā5" wide
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 84 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 508.97 with washers |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Matte Carbon |
| Weight | 680 |
| Wheel Size | 26" Fat |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |












