š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
WHISKY No.9 GVL Rim - 700 Disc Matte Carbon 24H
The No.9 GVL carbon rimās low rotational weight and the aerodynamic benefits of its 35 mm-deep rim profile help you conserve energy over miles of rollers false flats and whatever else your gravel rides throw at you. The 23 mm internal width pairs well with a wide range of tires for versatility in unpredictable conditions. The asymmetric rim profile equalizes spoke tension and angles for stronger stiffer builds making the No.9 GVL a solid foundation for wheels that will take your gravel bike to the next level.Recommended rider weight limit is 240 lbs. Designed for tire widths of 1.25 to 2.2" or 35 to 55mm
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 23 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 572.75 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Matte Carbon |
| Weight | 435 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 3.87 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

WHISKY No.9 GVL Rim - 700 Disc Matte Carbon 24H
WHISKY No.9 GVL Rim - 700 Disc Matte Carbon 24H
The No.9 GVL carbon rimās low rotational weight and the aerodynamic benefits of its 35 mm-deep rim profile help you conserve energy over miles of rollers false flats and whatever else your gravel rides throw at you. The 23 mm internal width pairs well with a wide range of tires for versatility in unpredictable conditions. The asymmetric rim profile equalizes spoke tension and angles for stronger stiffer builds making the No.9 GVL a solid foundation for wheels that will take your gravel bike to the next level.Recommended rider weight limit is 240 lbs. Designed for tire widths of 1.25 to 2.2" or 35 to 55mm
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 23 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 572.75 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Matte Carbon |
| Weight | 435 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 3.87 |
$450.00
WHISKY No.9 GVL Rim - 700 Disc Matte Carbon 24Hā
$450.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The No.9 GVL carbon rimās low rotational weight and the aerodynamic benefits of its 35 mm-deep rim profile help you conserve energy over miles of rollers false flats and whatever else your gravel rides throw at you. The 23 mm internal width pairs well with a wide range of tires for versatility in unpredictable conditions. The asymmetric rim profile equalizes spoke tension and angles for stronger stiffer builds making the No.9 GVL a solid foundation for wheels that will take your gravel bike to the next level.Recommended rider weight limit is 240 lbs. Designed for tire widths of 1.25 to 2.2" or 35 to 55mm
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 23 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 572.75 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Matte Carbon |
| Weight | 435 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 3.87 |












