🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.25 Clincher Wire Black
Tight enough tread spacing for high speed drag-free onslaughts yet blocky and tall enough to really dig in when it comes time to slam on the brakes. A rounded profile and staggered supported side knobs keep clamoring for traction even as the trail loses its camber.Commonly used as a rear tire with a WTB Vigilante on the front
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Weight | 913 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.25 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.25 Clincher Wire Black
WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.25 Clincher Wire Black
Tight enough tread spacing for high speed drag-free onslaughts yet blocky and tall enough to really dig in when it comes time to slam on the brakes. A rounded profile and staggered supported side knobs keep clamoring for traction even as the trail loses its camber.Commonly used as a rear tire with a WTB Vigilante on the front
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Weight | 913 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.25 |
| Tire Type | Clincher |
$36.95
WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.25 Clincher Wire Black—
$36.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tight enough tread spacing for high speed drag-free onslaughts yet blocky and tall enough to really dig in when it comes time to slam on the brakes. A rounded profile and staggered supported side knobs keep clamoring for traction even as the trail loses its camber.Commonly used as a rear tire with a WTB Vigilante on the front
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Weight | 913 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.25 |
| Tire Type | Clincher |












