🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
WTB Trail Boss Tire - 29 x 2.4 TCS Tubeless Folding BLK Light/Fast Rolling Dual DNA SG2
Tight enough tread spacing for high speed drag-free onslaughts yet blocky and tall enough to really dig in when it comes time to slam on the brakes. A rounded profile and staggered supported side knobs keep clamoring for traction even as the trail loses its camber.Commonly used as a rear tire with a WTB Vigilante on the front
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

WTB Trail Boss Tire - 29 x 2.4 TCS Tubeless Folding BLK Light/Fast Rolling Dual DNA SG2
WTB Trail Boss Tire - 29 x 2.4 TCS Tubeless Folding BLK Light/Fast Rolling Dual DNA SG2
Tight enough tread spacing for high speed drag-free onslaughts yet blocky and tall enough to really dig in when it comes time to slam on the brakes. A rounded profile and staggered supported side knobs keep clamoring for traction even as the trail loses its camber.Commonly used as a rear tire with a WTB Vigilante on the front
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
$76.95
WTB Trail Boss Tire - 29 x 2.4 TCS Tubeless Folding BLK Light/Fast Rolling Dual DNA SG2—
$76.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tight enough tread spacing for high speed drag-free onslaughts yet blocky and tall enough to really dig in when it comes time to slam on the brakes. A rounded profile and staggered supported side knobs keep clamoring for traction even as the trail loses its camber.Commonly used as a rear tire with a WTB Vigilante on the front
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |












