DT Swiss 700C R 460 Rims
| Brake Compatibility | Disc Only, Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 18 |
| Brake Track | Machined, None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 596 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 450, 460 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24, 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



DT Swiss 700C R 460 Rims
DT Swiss 700C R 460 Rims
| Brake Compatibility | Disc Only, Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 18 |
| Brake Track | Machined, None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 596 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 450, 460 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24, 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Original: $59.90
-65%$59.90
$20.96Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only, Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 18 |
| Brake Track | Machined, None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 596 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 450, 460 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24, 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |












