DT Swiss ProLock Spoke Nipples - Box of 100
- Pre-prepped with a long lasting thread adhesion compound
- Aluminum: forged, machined nipple with full length threading, anodized black
- Brass: extra durable cold forged, black coated brass
| Material | Alloy, Aluminum, Brass |
| Gauge | 14g |
| Length | 12, 12mm, 16mm |
| Color | Black, Silver |
| Package | 100/Count |
| Spoke Diameter | 1.8, 2.0 |
| Defined Color | Black |
| Weight | 937.5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





DT Swiss ProLock Spoke Nipples - Box of 100
DT Swiss ProLock Spoke Nipples - Box of 100
- Pre-prepped with a long lasting thread adhesion compound
- Aluminum: forged, machined nipple with full length threading, anodized black
- Brass: extra durable cold forged, black coated brass
| Material | Alloy, Aluminum, Brass |
| Gauge | 14g |
| Length | 12, 12mm, 16mm |
| Color | Black, Silver |
| Package | 100/Count |
| Spoke Diameter | 1.8, 2.0 |
| Defined Color | Black |
| Weight | 937.5 |
Original: $23.15
-65%$23.15
$8.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Pre-prepped with a long lasting thread adhesion compound
- Aluminum: forged, machined nipple with full length threading, anodized black
- Brass: extra durable cold forged, black coated brass
| Material | Alloy, Aluminum, Brass |
| Gauge | 14g |
| Length | 12, 12mm, 16mm |
| Color | Black, Silver |
| Package | 100/Count |
| Spoke Diameter | 1.8, 2.0 |
| Defined Color | Black |
| Weight | 937.5 |












