ENVE Composites G23 Rear Wheel - 700, 12 x 142, Center-Lock, Innerdrive, 60pt, Black
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 23 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road, Shimano Micro Spline, SRAM XDR |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ENVE Composites G23 Rear Wheel - 700, 12 x 142, Center-Lock, Innerdrive, 60pt, Black
ENVE Composites G23 Rear Wheel - 700, 12 x 142, Center-Lock, Innerdrive, 60pt, Black
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 23 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road, Shimano Micro Spline, SRAM XDR |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Original: $1,402.50
-65%$1,402.50
$490.87Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 23 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road, Shimano Micro Spline, SRAM XDR |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |













