Kenda Pinner Pro Tubeless Tire
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1178, 923, 997 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 27.5+, 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Kenda Pinner Pro Tubeless Tire
Kenda Pinner Pro Tubeless Tire
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1178, 923, 997 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 27.5+, 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $84.95
-65%$84.95
$29.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1178, 923, 997 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 27.5+, 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |













