Maxxis Assegai Tire - 29 x 2.5 Tubeless Wire BLK Dual BikePark DH Wide Trail
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Assegai Tire - 29 x 2.5 Tubeless Wire BLK Dual BikePark DH Wide Trail
Maxxis Assegai Tire - 29 x 2.5 Tubeless Wire BLK Dual BikePark DH Wide Trail
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |













