š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Origin8 Bolt Carbon Cross/Gravel High Profile 700C 28H Rim
Unidirectional Toray T700 carbon fiber construction. Reinforced nipple bed with directional drilling. Titanium reinforced bead hook. Available in multiple profile options. Tubeless ready. Disc brake only. ISO-Road certified
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Brand | Origin8 |
| Model | Bolt Carbon Cross/Gravel High Profile |
| ISO | 622 |
| ID Width | 21 |
| Width OD | 28 |
| Profile | 50 |
| Wall | Dbl |
| Side | DISC |
| Color | Black |
| Hole Count | 28 |
| Valve | PV |
| Weight | 480g |
| ERD | 545 |
| Extras |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Origin8 Bolt Carbon Cross/Gravel High Profile 700C 28H Rim
Origin8 Bolt Carbon Cross/Gravel High Profile 700C 28H Rim
Unidirectional Toray T700 carbon fiber construction. Reinforced nipple bed with directional drilling. Titanium reinforced bead hook. Available in multiple profile options. Tubeless ready. Disc brake only. ISO-Road certified
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Brand | Origin8 |
| Model | Bolt Carbon Cross/Gravel High Profile |
| ISO | 622 |
| ID Width | 21 |
| Width OD | 28 |
| Profile | 50 |
| Wall | Dbl |
| Side | DISC |
| Color | Black |
| Hole Count | 28 |
| Valve | PV |
| Weight | 480g |
| ERD | 545 |
| Extras |
$210.00
Original: $599.99
-65%Origin8 Bolt Carbon Cross/Gravel High Profile 700C 28H Rimā
$599.99
$210.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unidirectional Toray T700 carbon fiber construction. Reinforced nipple bed with directional drilling. Titanium reinforced bead hook. Available in multiple profile options. Tubeless ready. Disc brake only. ISO-Road certified
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Brand | Origin8 |
| Model | Bolt Carbon Cross/Gravel High Profile |
| ISO | 622 |
| ID Width | 21 |
| Width OD | 28 |
| Profile | 50 |
| Wall | Dbl |
| Side | DISC |
| Color | Black |
| Hole Count | 28 |
| Valve | PV |
| Weight | 480g |
| ERD | 545 |
| Extras |











