š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Origin8 TA42 700C 32H Rim
42mm DEEP DISH sleeved and pinned rim. Powder coated (PC) or Anodized finish(Ano) dependent on color. Available with Machined or Non-Machined sidewall. 760g
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Brand | Origin8 |
| Model | TA42 |
| ISO | 622 |
| ID Width | 14 |
| Width OD | 20 |
| Profile | 42 |
| Wall | Dbl |
| Side | NMSW |
| Color | Black |
| Hole Count | 32 |
| Valve | PV |
| Weight | 760g |
| ERD | 559 |
| Extras |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Origin8 TA42 700C 32H Rim
Origin8 TA42 700C 32H Rim
42mm DEEP DISH sleeved and pinned rim. Powder coated (PC) or Anodized finish(Ano) dependent on color. Available with Machined or Non-Machined sidewall. 760g
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Brand | Origin8 |
| Model | TA42 |
| ISO | 622 |
| ID Width | 14 |
| Width OD | 20 |
| Profile | 42 |
| Wall | Dbl |
| Side | NMSW |
| Color | Black |
| Hole Count | 32 |
| Valve | PV |
| Weight | 760g |
| ERD | 559 |
| Extras |
$15.40
Original: $43.99
-65%Origin8 TA42 700C 32H Rimā
$43.99
$15.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
42mm DEEP DISH sleeved and pinned rim. Powder coated (PC) or Anodized finish(Ano) dependent on color. Available with Machined or Non-Machined sidewall. 760g
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Brand | Origin8 |
| Model | TA42 |
| ISO | 622 |
| ID Width | 14 |
| Width OD | 20 |
| Profile | 42 |
| Wall | Dbl |
| Side | NMSW |
| Color | Black |
| Hole Count | 32 |
| Valve | PV |
| Weight | 760g |
| ERD | 559 |
| Extras |











