Origin8 Twistr Integrated IS42/28.6|IS52/40 Headset
- TECH SPECS
| SHIS | IS42/28.6|IS52/40 |
| Color | Black |
| Weight | 90g |
| Steered OD | 28.6 |
| Cup (mm) | 42/52 |
| Race (mm) | 40 |
| Stack Height | 10 |
| Bearing Angle | 45°/45° |
| Size | 1-1/8` to 1.5` |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Origin8 Twistr Integrated IS42/28.6|IS52/40 Headset
Origin8 Twistr Integrated IS42/28.6|IS52/40 Headset
- TECH SPECS
| SHIS | IS42/28.6|IS52/40 |
| Color | Black |
| Weight | 90g |
| Steered OD | 28.6 |
| Cup (mm) | 42/52 |
| Race (mm) | 40 |
| Stack Height | 10 |
| Bearing Angle | 45°/45° |
| Size | 1-1/8` to 1.5` |
Original: $50.09
-65%$50.09
$17.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| SHIS | IS42/28.6|IS52/40 |
| Color | Black |
| Weight | 90g |
| Steered OD | 28.6 |
| Cup (mm) | 42/52 |
| Race (mm) | 40 |
| Stack Height | 10 |
| Bearing Angle | 45°/45° |
| Size | 1-1/8` to 1.5` |














