Origin8 Twistr Semi-Integrated ZS44/28.6|ZS56/40 Headset
- TECH SPECS
| SHIS | ZS44/28.6|ZS56/40 |
| Color | Black |
| Weight | 135g |
| Steered OD | 28.6mm |
| Cup (mm) | 44mm/56mm |
| Race (mm) | 40mm |
| Stack Height | 13mm Top/3mm Bottom |
| Bearing Angle | 45°/45° |
| Size | 1-1/8` to 1.5` |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Origin8 Twistr Semi-Integrated ZS44/28.6|ZS56/40 Headset
Origin8 Twistr Semi-Integrated ZS44/28.6|ZS56/40 Headset
- TECH SPECS
| SHIS | ZS44/28.6|ZS56/40 |
| Color | Black |
| Weight | 135g |
| Steered OD | 28.6mm |
| Cup (mm) | 44mm/56mm |
| Race (mm) | 40mm |
| Stack Height | 13mm Top/3mm Bottom |
| Bearing Angle | 45°/45° |
| Size | 1-1/8` to 1.5` |
Original: $70.09
-65%$70.09
$24.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| SHIS | ZS44/28.6|ZS56/40 |
| Color | Black |
| Weight | 135g |
| Steered OD | 28.6mm |
| Cup (mm) | 44mm/56mm |
| Race (mm) | 40mm |
| Stack Height | 13mm Top/3mm Bottom |
| Bearing Angle | 45°/45° |
| Size | 1-1/8` to 1.5` |














