Pirelli Cinturato Gravel RC 700c Tire - Tubeless, Folding
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 510, 540, 590 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 35, 40, 45 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | performance gravel |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 35, 700 x 40, 700 x 45 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Pirelli Cinturato Gravel RC 700c Tire - Tubeless, Folding
Pirelli Cinturato Gravel RC 700c Tire - Tubeless, Folding
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 510, 540, 590 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 35, 40, 45 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | performance gravel |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 35, 700 x 40, 700 x 45 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $84.90
-65%$84.90
$29.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 510, 540, 590 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 35, 40, 45 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | performance gravel |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 35, 700 x 40, 700 x 45 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |













