Pirelli Cinturato SmarTube X Tube 700C
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve Core | Fixed |
| Valve | Presta Long 56-74mm |
| Weight | 146, 150 |
| ISO Width (mm) | 40, 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 28 - 40, 700 x 40 - 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Pirelli Cinturato SmarTube X Tube 700C
Pirelli Cinturato SmarTube X Tube 700C
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve Core | Fixed |
| Valve | Presta Long 56-74mm |
| Weight | 146, 150 |
| ISO Width (mm) | 40, 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 28 - 40, 700 x 40 - 50 |
Original: $41.90
-65%$41.90
$14.66Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve Core | Fixed |
| Valve | Presta Long 56-74mm |
| Weight | 146, 150 |
| ISO Width (mm) | 40, 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 28 - 40, 700 x 40 - 50 |













