Pirelli P ZERO Race RS Tire - 700C Clincher Folding TechBelt SmartEvo2
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 230, 245 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 28, 30 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 28, 700 x 30 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 104, 112 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Pirelli P ZERO Race RS Tire - 700C Clincher Folding TechBelt SmartEvo2
Pirelli P ZERO Race RS Tire - 700C Clincher Folding TechBelt SmartEvo2
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 230, 245 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 28, 30 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 28, 700 x 30 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 104, 112 |
Original: $93.90
-65%$93.90
$32.87Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 230, 245 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 28, 30 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 28, 700 x 30 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 104, 112 |













