Pirelli P ZERO Race TLR RS 700c Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Classic Tan, Black/Retro, Yellow Label Team Edition |
| Weight | 270, 290, 310, 330 |
| Defined Color | Black, Tan, Yellow |
| ISO Width (mm) | 26, 28, 30, 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 26, 700 x 28, 700 x 30, 700 x 32 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Pirelli P ZERO Race TLR RS 700c Tire
Pirelli P ZERO Race TLR RS 700c Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Classic Tan, Black/Retro, Yellow Label Team Edition |
| Weight | 270, 290, 310, 330 |
| Defined Color | Black, Tan, Yellow |
| ISO Width (mm) | 26, 28, 30, 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 26, 700 x 28, 700 x 30, 700 x 32 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $99.90
-65%$99.90
$34.96Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Classic Tan, Black/Retro, Yellow Label Team Edition |
| Weight | 270, 290, 310, 330 |
| Defined Color | Black, Tan, Yellow |
| ISO Width (mm) | 26, 28, 30, 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 26, 700 x 28, 700 x 30, 700 x 32 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |













