Pirelli Scorpion Trail M Tire - 29 x 2.4, Tubeless, Folding
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black w/Yellow Label |
| Weight | 930 |
| Weight (oz) | 33 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Pirelli Scorpion Trail M Tire - 29 x 2.4, Tubeless, Folding
Pirelli Scorpion Trail M Tire - 29 x 2.4, Tubeless, Folding
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black w/Yellow Label |
| Weight | 930 |
| Weight (oz) | 33 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |
Original: $69.90
-65%$69.90
$24.46Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black w/Yellow Label |
| Weight | 930 |
| Weight (oz) | 33 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |













