Promax Banger 48mm Front Load Stem for 31.8mm Bars Silver
| Stem Type | Front Load |
| Stem Angle (deg) | 0 |
| Length | 48 |
| Rise | 0 |
| Reach | 48 |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8 |
| Color | Silver |
| Weight | 269 |
| Weight (oz) | 10.4 |
| Defined Color | Silver |
| Steerer Clamp Diameter | 1-1/8" |
| Stack Height | 32.4 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Promax Banger 48mm Front Load Stem for 31.8mm Bars Silver
Promax Banger 48mm Front Load Stem for 31.8mm Bars Silver
| Stem Type | Front Load |
| Stem Angle (deg) | 0 |
| Length | 48 |
| Rise | 0 |
| Reach | 48 |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8 |
| Color | Silver |
| Weight | 269 |
| Weight (oz) | 10.4 |
| Defined Color | Silver |
| Steerer Clamp Diameter | 1-1/8" |
| Stack Height | 32.4 |
Original: $49.99
-65%$49.99
$17.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Stem Type | Front Load |
| Stem Angle (deg) | 0 |
| Length | 48 |
| Rise | 0 |
| Reach | 48 |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8 |
| Color | Silver |
| Weight | 269 |
| Weight (oz) | 10.4 |
| Defined Color | Silver |
| Steerer Clamp Diameter | 1-1/8" |
| Stack Height | 32.4 |














