🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Quality Wheels Value Single Wall Series Coaster Brake Rear Wheel - 3/8" x 124mm, Coaster Brake, 3 Prong Cog, Silver
Single-wall rims Shimano hubs stainless steel spokes and premium nipples - all at an entry-level price. These wheels are perfect to get those coaster brake bikes back on the road.Coaster brake 3/8" Threaded x 124mm Small parts and 18t cog included
| Rear Axle | 3/8" Threaded x 124mm |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Cassette Body Type | 3 Prong Cog |
| Valve | Schrader |
| Wheel Size | 26", 700c |
| Defined Color | Silver |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Coaster Brake |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Quality Wheels Value Single Wall Series Coaster Brake Rear Wheel - 3/8" x 124mm, Coaster Brake, 3 Prong Cog, Silver
Quality Wheels Value Single Wall Series Coaster Brake Rear Wheel - 3/8" x 124mm, Coaster Brake, 3 Prong Cog, Silver
Single-wall rims Shimano hubs stainless steel spokes and premium nipples - all at an entry-level price. These wheels are perfect to get those coaster brake bikes back on the road.Coaster brake 3/8" Threaded x 124mm Small parts and 18t cog included
| Rear Axle | 3/8" Threaded x 124mm |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Cassette Body Type | 3 Prong Cog |
| Valve | Schrader |
| Wheel Size | 26", 700c |
| Defined Color | Silver |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Coaster Brake |
Select Size
From $33.25
Original: $95.00
-65%Quality Wheels Value Single Wall Series Coaster Brake Rear Wheel - 3/8" x 124mm, Coaster Brake, 3 Prong Cog, Silver—
$95.00
$33.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Single-wall rims Shimano hubs stainless steel spokes and premium nipples - all at an entry-level price. These wheels are perfect to get those coaster brake bikes back on the road.Coaster brake 3/8" Threaded x 124mm Small parts and 18t cog included
| Rear Axle | 3/8" Threaded x 124mm |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Cassette Body Type | 3 Prong Cog |
| Valve | Schrader |
| Wheel Size | 26", 700c |
| Defined Color | Silver |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Coaster Brake |













