Schwalbe Marathon E-Plus Tire
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 45, 50 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.00, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Marathon E-Plus Tire
Schwalbe Marathon E-Plus Tire
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 45, 50 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.00, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $65.00
-65%$65.00
$22.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 45, 50 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.00, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |











