Schwalbe Marathon Plus Tire - 700 x 45 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Endurance SmartGuard E-50
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 45 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Marathon Plus Tire - 700 x 45 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Endurance SmartGuard E-50
Schwalbe Marathon Plus Tire - 700 x 45 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Endurance SmartGuard E-50
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 45 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 45 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |











