š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Teravail Clifty Tire - 29 x 2.5" Tubeless, Folding
Clifty delivers balanced performance in unpredictable trail conditions. It features uniform lug sizing and spacing to maximize contact and interlocking shoulder and transition lugs to produce predictable traction.
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black, Tan |
| Weight | 1020, 1220 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Teravail Clifty Tire - 29 x 2.5" Tubeless, Folding
Teravail Clifty Tire - 29 x 2.5" Tubeless, Folding
Clifty delivers balanced performance in unpredictable trail conditions. It features uniform lug sizing and spacing to maximize contact and interlocking shoulder and transition lugs to produce predictable traction.
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black, Tan |
| Weight | 1020, 1220 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
Select Color
Select Compound Type
From $28.00
Original: $80.00
-65%Teravail Clifty Tire - 29 x 2.5" Tubeless, Foldingā
$80.00
$28.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Clifty delivers balanced performance in unpredictable trail conditions. It features uniform lug sizing and spacing to maximize contact and interlocking shoulder and transition lugs to produce predictable traction.
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black, Tan |
| Weight | 1020, 1220 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |













