Teravail Telegraph Tire - 700c
| Flat Protection | No, Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Tan |
| Weight | 385, 400 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 28, 30, 35, 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 28, 700 x 30, 700 x 35, 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50, 65, 70 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






Teravail Telegraph Tire - 700c
Teravail Telegraph Tire - 700c
| Flat Protection | No, Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Tan |
| Weight | 385, 400 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 28, 30, 35, 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 28, 700 x 30, 700 x 35, 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50, 65, 70 |
Original: $70.00
-65%$70.00
$24.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | No, Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Tan |
| Weight | 385, 400 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 28, 30, 35, 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 28, 700 x 30, 700 x 35, 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50, 65, 70 |













