Vittoria Peyote XC Race Tire - 29 x 2.4"
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Brown |
| Weight | 730, 740 |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Vittoria Peyote XC Race Tire - 29 x 2.4"
Vittoria Peyote XC Race Tire - 29 x 2.4"
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Brown |
| Weight | 730, 740 |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $99.99
-65%$99.99
$35.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Brown |
| Weight | 730, 740 |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |













