Schwalbe Delta Cruiser Plus Tire
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective, Creme/Reflective, Whitewall/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Tan, White |
| ISO Width (mm) | 32, 35, 40, 45, 50 |
| ISO Diameter | 590 / 26 x 1 3/8", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1-3/8, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Schwalbe Delta Cruiser Plus Tire
Schwalbe Delta Cruiser Plus Tire
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective, Creme/Reflective, Whitewall/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Tan, White |
| ISO Width (mm) | 32, 35, 40, 45, 50 |
| ISO Diameter | 590 / 26 x 1 3/8", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1-3/8, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $33.00
-65%$33.00
$11.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective, Creme/Reflective, Whitewall/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Tan, White |
| ISO Width (mm) | 32, 35, 40, 45, 50 |
| ISO Diameter | 590 / 26 x 1 3/8", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1-3/8, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |












