Schwalbe Hans Dampf Addix Mountain Tire 29"x2.35 Folding Tubeless Ready Addix Soft Super Trail 67TPI Tanwall
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Bronze |
| Weight | 1070 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Brown |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Hans Dampf Addix Mountain Tire 29"x2.35 Folding Tubeless Ready Addix Soft Super Trail 67TPI Tanwall
Schwalbe Hans Dampf Addix Mountain Tire 29"x2.35 Folding Tubeless Ready Addix Soft Super Trail 67TPI Tanwall
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Bronze |
| Weight | 1070 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Brown |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Bronze |
| Weight | 1070 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Brown |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |












