Schwalbe Road Cruiser Tire
| Color | Black, Gumwall/Black, White/Black |
| Defined Color | Black, Tan, White |
| ISO Width (mm) | 32, 44, 45 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 700 x 32, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Schwalbe Road Cruiser Tire
Schwalbe Road Cruiser Tire
| Color | Black, Gumwall/Black, White/Black |
| Defined Color | Black, Tan, White |
| ISO Width (mm) | 32, 44, 45 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 700 x 32, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $25.00
-65%$25.00
$8.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black, Gumwall/Black, White/Black |
| Defined Color | Black, Tan, White |
| ISO Width (mm) | 32, 44, 45 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 700 x 32, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |












